Music
LIVE
Click here for..

Monday 12
Tanya Louise and The Jam Masters
7:00 pm
Orchard Grove/Reardens Bar
Trad Sessions or Irish Dance Show
7pm
Oliver Plunkett/ Upstairs Bar
Mojo Rising
11.30pm
Crane Lane
Cookie & The Vaudevilles
11.45pm
Crane Lane
Trad
An Spailpín Fánach
Acoustic
Franciscan Well
The Americanics
9pm
Coughlans
Live Trad
Costigans
Bluegrass
Corner House
Hank & Ray
9.30pm
Charlies
Ricky Lynch Trio
9.30pm
Counihans
Andy Dunne
9.30pm
Oliver Plunkett
Open Mic Night
Brú Bar
Tuesday 13
An Evening Of Cultural Music and Dance
7:00 pm
Orchard Grove/Reardens Bar
Trad Sessions
7pm
Oliver Plunkett/ Upstairs Bar
Trad
6.30pm
Sin É
Ryan Quigley Quintet
9pm
Crane Lane
Trad
Corner House
Lee Sessions
9.30pm
Oliver Plunkett
Leif
9.30pm
Welcome Inn
Mark Daly
Brú Bar
Wednesday 14
The Lads
7:00 pm
Orchard Grove/Reardens Bar
The Guilty Judges
10:00 pm
Orchard Grove/Reardens Bar
Trad Sessions
7pm
Oliver Plunkett/ Upstairs Bar
KAARA
11.30pm
Crane Lane
Trad
An Spailpín Fánach
Patrick Freeman & Co.
Meades 126
Live Music
The Hi B
Open Mic
Gallaghers
Trad
9pm
The Gables
Lee Sessions
9pm
Counihans
Acoustic & Trad Session
Costigans
Trad
Corner House
The Bowsies
9.30pm
Oliver Plunkett
Tanya Louise
Brú Bar
Thursday 15
Fallen Apple Jazz Club with The Arts Crimes Band
7:00 pm
Orchard Grove/Reardens Bar
Trad Sessions
7pm
Oliver Plunkett/ Upstairs Bar
The Midnight Rambles
12am
Oliver Plunkett
Liquid Emotion
11.30pm
Crane Lane
Patrick Freeman & Co.
Meades 126
Live Music
The Hi B
Lee Delta Blues Club
9.30pm
Corner House
The O’Shea Brothers
9.30pm
Charlies
Bellow & Stomp
10pm
Oliver Plunkett
Mide Houlihan
Brú Bar
Friday 16
Colm Lockie
9.30pm
SoHo
Pat Fitz
6pm
SoHo
Al Fresco Friday with The Remnants
7:00 pm
Orchard Grove/Reardens Bar
Papa Zitas
10:00 pm
Orchard Grove/Reardens Bar
Trad Sessions
7pm
Oliver Plunkett/ Upstairs Bar
Trad
6.30pm
Sin É
Raging Speedhorn By Any Means
8pm
Crane Lane
Trad
An Spailpín Fánach
Lee Sessions
5pm
Oliver Plunkett
Ceol Coolroe
7pm
Oliver Plunkett
Alexis Taylor
8pm
Cyprus Ave.
Hank Wedel & The Beetle Peyote
9.30pm
Oliver Plunkett
The Service
10pm
Coughlans
The Lee Trad Sessions - trail Culture Night
5.00 pm
Charlies
Crazy Chester
10.30pm
Charlies
John O’Connor
10.30pm
Welcome Inn
The Ramblings
12am
Oliver Plunkett
Taste The Pain
Brú Bar
Saturday 17
Patrick Croke
9.30pm
SoHo
FleetMac Wood
11.30pm
Cyprus Avenue
Barefoot Gypsies
7:00 pm
Orchard Grove/Reardens Bar
Paddys Irish Dance Party
6.30pm
Oliver Plunkett/ Upstairs Bar
Trad
6.30pm
Sin É
Mick Flannery - Moody Roots - (in Aid of Enable Ireland )
8pm
Crane Lane
Trad
An Spailpín Fánach
Lee Sessions
3pm
Oliver Plunkett
Kayla & The Top Men
6pm
Oliver Plunkett
Luka Bloom
8pm
Triskel Christchurch
Brother Sledge
9.30pm
Oliver Plunkett
Crazy Chester
10pm
Coughlans
The Lost Gecko
10pm
The Gables
The Service
10pm
Pine Lodge
King K
10pm
White Horse, Ballincollig
Jack Aherne
10.30pm
Welcome Inn
Hot Blooded Animals
10.30pm
Charlies
Andy Dunne
12am
Oliver Plunkett
The Cadavers
Brú Bar
Sunday 18
Eoghan Lockie
9.30pm
SoHo
The Lee Sessions
5.30 pm
Orchard Grove/Reardens Bar
Amazing Apples
10.00pm
Orchard Grove/Reardens Bar
Trad
6.30pm
Sin É
Blues Jam
9pm
Crane Lane
The Roaring Forties
11.30pm
Crane Lane
Cork Singers Club
An Spailpín Fánach
MB Soul Review House Band
8.30pm
Gallaghers
Trad
9pm
The Gables
Gypsy Swing
6pm
Franciscan Well
Arundo, Latin & Irish Rhythm
9pm
Counihans
Niall McCabe Band
9pm
Coughlans
Bluegrass
Corner House
Lee Trad
3pm
Charlies
Big Swinging Mikies
6pm
Oliver Plunkett
The Rivets
8pm
Welcome Inn
Whats That Sound?
9pm
Oliver Plunkett
Kayla & The Top Men
11.30pm
Oliver Plunkett
Go rev
Brú Bar
Monday 19
Tanya Louise and The Jam Masters
7.00pm
Orchard Grove/Reardens Bar
Trad Sessions or Irish Dance Show
7pm
Oliver Plunkett/ Upstairs Bar
Black Pope - Síofra
11.30pm
Crane Lane
Trad
An Spailpín Fánach
Acoustic
Franciscan Well
The Americanics
9pm
Coughlans
Live Trad
Costigans
Bluegrass
Corner House
Hank & Ray
9.30pm
Charlies
Ricky Lynch Trio
9.30pm
Counihans
Andy Dunne
9.30pm
Oliver Plunkett
Open Mic Night
Brú Bar
Tuesday 20
An Evening Of Cultural Music and Dance
7.00pm
Orchard Grove/Reardens Bar
Trad Sessions
7pm
Oliver Plunkett/ Upstairs Bar
Trad
6.30pm
Sin É
The Bad Boy Blues Band
11.30pm
Crane Lane
Trad
Corner House
Lee Sessions
9.30pm
Oliver Plunkett
Leif
9.30pm
Welcome Inn
Abrústic Sessions
Brú Bar
Wednesday 21
The Lads
7.00pm
Orchard Grove/Reardens Bar
Trad Sessions
7pm
Oliver Plunkett/ Upstairs Bar
Acid Mothers Temple & The Melting Paraiso U.F.O.
8.30pm
Crane Lane
Crow Black Chicken
11.30pm
Crane Lane
Trad
An Spailpín Fánach
Patrick Freeman & Co.
Meades 126
Live Music
The Hi B
Open Mic
Gallaghers
Trad
9pm
The Gables
Lee Sessions
9pm
Counihans
Acoustic & Trad Session
Costigans
Trad
Corner House
Crazy Chester plays Neil Young
9pm
Coughlans
Harvest
9.30pm
Oliver Plunkett
Michael Grace
Brú Bar
Thursday 22
Fallen Apple Jazz Club with The Arts Crimes Band
7.00pm
Orchard Grove/Reardens Bar
Trad Sessions
7pm
Oliver Plunkett/ Upstairs Bar
The Midnight Rambles
12am
Oliver Plunkett
Souldriven
11.30pm
Crane Lane
Patrick Freeman & Co.
Meades 126
Live Music
The Hi B
Lee Delta Blues Club
9.30pm
Corner House
John Blek & the Rats / Ian Whitty
9pm
Coughlans
Snaggletooth
9.30pm
Charlies
Crojayn
10pm
Oliver Plunkett
Sound Dog
Brú Bar
Friday 23
Colm Lockie
9.30pm
SoHo
Pat Fitz
6pm
SoHo
Ejeca
11.00pm
Cyprus Avenue
Trad Sessions
7pm
Oliver Plunkett/ Upstairs Bar
Trad
6.30pm
Sin É
Made In Poland (DBOMB )
8pm
Crane Lane
Trad
An Spailpín Fánach
Lisa O’Neill & Anna Mitchell
8pm
Coughlans
Karen Underwood & Band
8.30pm
White Horse, Ballincollig
Hot Blooded Animals
9.30pm
Oliver Plunkett
Will Killeen
10pm
Pine Lodge
Two Time Polka
10pm
Coughlans
Tony Milner
10.30pm
Welcome Inn
The Hecklin’ Dogs
10.30pm
Charlies
The Guilty Judges
12am
Oliver Plunkett
Anna’s Anchor
Brú Bar
Saturday 24
Patrick Croke
9.30pm
SoHo
Hero In Error + Bailer
7.30pm
Cyprus Avenue
Tripeo : Bastardo Electrico 14th Birthday
11.00pm
Cyprus Avenue
Paddys Irish Dance Party
6.30pm
Oliver Plunkett/ Upstairs Bar
Lee Sessions
3pm
Oliver Plunkett
Trad
6.30pm
Sin É
Trad
An Spailpín Fánach
Kayla & The Top Men
6pm
Oliver Plunkett
Hermitage Green
7.30pm
Coughlans
Colin Dunne, Tola Custy, Maeve Gilchrist, David Power
8pm
Triskel Christchurch
DV8
9.30pm
Oliver Plunkett
Silent Disco
10pm
Coughlans
Rattlesnake County
10pm
The Gables
Head Over Heels
10pm
White Horse, Ballincollig
Kenny Live!
10.30pm
Welcome Inn
The Watermelons
10.30pm
Charlies
Rusangano Family
10.30pm
Coughlans
Ruby & The Nighthawks
12am
Oliver Plunkett
James Moone Band
Brú Bar
Sunday 25
Eoghan Lockie
9.30pm
SoHo
Trad
6.30pm
Sin É
One Horse Pony
11.30pm
Crane Lane
Cork Singers Club
An Spailpín Fánach
MB Soul Review House Band
8.30pm
Gallaghers
Trad
9pm
The Gables
Gypsy Swing
6pm
Franciscan Well
Arundo, Latin & Irish Rhythm
9pm
Counihans
Bluegrass
Corner House
Lee Trad
3pm
Charlies
The Voice Squad
4pm
Coughlans
John Blek
5pm
Pine Lodge
Big Swinging Mikies
6pm
Oliver Plunkett
Mary Coughlan
8pm
Coughlans
The Velvetones
8pm
Welcome Inn
Whats That Sound?
9pm
Oliver Plunkett
Niall McCabe Band w/ guests and Marlene Enright
10pm
Coughlans
Kayla & The Top Men
11.30pm
Oliver Plunkett
Actor Actor
Brú Bar
Monday 26
Trad Sessions or Irish Dance Show
7pm
Oliver Plunkett/ Upstairs Bar
Andy Dunne
9.30pm
Oliver Plunkett
Rats On Rafts
11.30pm
Crane Lane
Trad
An Spailpín Fánach
Acoustic
Franciscan Well
The Americanics
9pm
Coughlans
Live Trad
Costigans
Bluegrass
Corner House
Hank & Ray
9.30pm
Charlies
Ricky Lynch Trio
9.30pm
Counihans
Open Mic Night
Brú Bar
Tuesday 27
Laurie Shaw
8.00pm
Cyprus Avenue
An Evening Of Cultural Music and Dance
7.00pm
Orchard Grove/Reardens Bar
Trad Sessions
7pm
Oliver Plunkett/ Upstairs Bar
Trad
6.30pm
Sin É
Dowsing (Asian Man, US) + Ratboys (Topshelf, US)
11.30pm
Crane Lane
Leif
9.30pm
Welcome Inn
Trad
Corner House
The Unknowns
9pm
Coughlans
Lee Sessions
9.30pm
Oliver Plunkett
Sara Bear Ryan
Brú Bar
Wednesday 28
Trad Sessions
7pm
Oliver Plunkett/ Upstairs Bar
Picture This( Sold OUT ) Supported by Luke Power & Orla Gartland
7.30pm
Crane Lane
Strange Attractor
11.30pm
Crane Lane
Trad
An Spailpín Fánach
Patrick Freeman & Co.
Meades 126
Live Music
The Hi B
Open Mic
Gallaghers
Trad
9pm
The Gables
Lee Sessions
9pm
Counihans
Acoustic & Trad Session
Costigans
Trad
Corner House
The Unthanks / John Blek
8pm
Live at St. Luke’s
The Pups
9.30pm
Oliver Plunkett
Five Songwriters & a Poet
9.30pm
An Spailpín Fánach
Colm Fitzpatrick
Brú Bar
Thursday 29
Trad Sessions
7pm
Oliver Plunkett/ Upstairs Bar
Cult Called Man
11.30pm
Crane Lane
Patrick Freeman & Co.
Meades 126
Live Music
The Hi B
Comóradh 1916
1pm
St. Peter’s Church
Steve Tilson
8pm
Cyprus Ave.
Roy Harper / Caoilian Sherlock
8pm
Live at St. Luke’s
Mrs. Shakespeare
8.30pm
White Horse, Ballincollig
Mick Daly & Martina Stafford
9.30pm
Charlies
White Horse Guitar Club
9.30pm
An Spailpín Fánach
Lee Delta Blues Club
9.30pm
Corner House
Barefoot Gypsies
10pm
Oliver Plunkett
Hank Wedel with The Midnight Rambles
12am
Oliver Plunkett
Paula Drozd
Brú Bar
Friday 30
Pat Fitz
6pm
SoHo
Colm Lockie
9.30pm
SoHo
Trad Sessions
7pm
Oliver Plunkett/ Upstairs Bar
Trad
6.30pm
Sin É
Trad
An Spailpín Fánach
Rob Halligan & The Harvesters
1pm
St. Peter’s Church
Lynched / Morning Veils
8pm
Live@St. Luke’s
Atlantic Arc Orchestra
8pm
Cork School of Music
Suzanne Jarvie w/ Christopher Brown
8.30pm
White Horse, Ballincollig
The Calvinists
9.30pm
Oliver Plunkett
Boxcar Bertha / The Harvesters
9.30pm
An Spailpín Fánach
Jean Kelly & Alison Arnopp
9.30pm
Coughlans
Oldseed
10pm
Pine Lodge
Tim Mullane
10.30pm
Welcome Inn
The Guilty Judges
12am
Oliver Plunkett
Papa Stone
Brú Bar
OCTOBER
Saturday 1
Patrick Croke
9.30pm
SoHo
Paddys Irish Dance Party
6.30pm
Oliver Plunkett/ Upstairs Bar
Lee Sessions
4pm
Oliver Plunkett
Trad
6.30pm
Sin É
Trad
An Spailpín Fánach
The Lynch Mob
Counihans
Flute Concert
2pm
An Spailpín Fánach
The Compánach Concert
5pm
The Kino
Ye Vagabonds / Tiz McNamara
8pm
Live at St. Luke’s
Buttons & Bows: A Musical Tribute to Seamus Creagh
8pm
Cork School of Music
Dick Gaughan
9.30pm
An Spailpín Fánach
The Henry Girls / The Harvesters / Clare O’Mahoney
10.30pm
The Kino
Sunday 2
Eoghan Lockie
9.30pm
SoHo
Trad
6.30pm
Sin É
MB Soul Review House Band
8.30pm
Gallaghers
Trad
9pm
The Gables
Gypsy Swing
6pm
Franciscan Well
Arundo, Latin & Irish Rhythm
9pm
Counihans
Niall McCabe Band
9pm
Coughlans
Bluegrass
Corner House
Fiddle Concert
12.30pm
An Spailpín Fánach
Céilí Mór
2-5pm
City Hall
Tír Na NÓg, Nicole Maguire, Rob Halligan
5pm
Oliver Plunkett
Concertina/Box Concert
5pm
An Spailpín Fánach
Mick Flannery
8pm
Cork Opera House
Cork Singers Club
9pm
An Spailpín Fánach